Sun 06 29 2014

Last update 06:57:13 AM GMT

Back Заходи Україна 80 річниця від дня народження Чингіза Айтматова відзначалась в Києві

80 річниця від дня народження Чингіза Айтматова відзначалась в Києві

80 річниця від дня народження всесвітньо відомого киргизького письменника Чингіза Айтматова відзначалась в Києві. Акція була організована представництвом платформи «Діалог Євразії» в Києві.

Даний захід був організований Посольством Киргизстану в Україні, Асоціацією Киргизів України, Спілкою письменників України та представництвом платформи «Діалог Євразії» в Києві. Наряду із послом Киргизстану в Україні Еркіном Мамкуловим, співголовою Платформи «ДА» Харуном Токаком, головою національного комітету «ДА» в Києві професором Володимиром Сергійчуком на заході були присутні видатні українські митці, дипломати та шанувальники творчості Айтматова.

ayt1 Захід проводився в історичній будівлі Спілки письменників України. Гостей зустрічали біля дверей молоді люди, вдягнені у киргизькі національні костюми. Залу було прикрашено великими афішами письменника та його творами.

Посол Киргизстану в Україні пан Мамкулов  наголосив, що «смерть Айтматова – велика втрата не тільки для Киргизстану, а й для всього людства». Пан посол, говорячи про те, що письменник піднімав в своїх творах такі теми як, мир, любов, дружба, необхідність опанування квінтесенції людського життя, зазначив, що «світові потрібен Айтматов. Навіть, якщо письменника немає з нами, його твори все одно продовжують зустрічатися з читачами».

Пан Харун Токак, який був спеціально запрошений на захід, сказав: «Чингіз Айтматов відновив киргизьку культуру записавши та вдихнувши нове життя в легенди та інші усні народні твори. Він користувався виключно місцевим матеріалом для написання своїх робіт. Він також подарував світові одне з найважливіших понять – «Манкурт». Він дивиться на тих, хто віддалився від культури та віри свого народу через призму «Манкурта». Можливо, якщо не було б Айтматова, світ не почув би багато речей, не відкрив би чимало географічних назв».

Пан Токак говорив про сильний, незламний дух письменника та про його любов до свободи, наводячи приклад із оповідання письменника: «Одного разу хан потрапляє в полон. Король, який поневолив хана, спитав в нього, чи хоче він довіку жити й бути полоненим короля, або обирає смерть. Полонений хан попросив привести йому пастуха з його країни, щоб той заспівав йому на останнє народну пісню. А потім волів, щоб його стратили, бо жити в неволі він не спроможний». Пан Токак сказав: «Чингіз Айтматов – великий майстер співати пісні свободи».

На святі юні киргизи, які навчаються в Україні поставили сценку за одним з творів Айтматова. Їх національне вбрання та заморожуюча щира гра розчулили присутніх в залі.

Дійство закінчилось переглядом документального кіно про Айтматова та невеличким банкетом.

Твори  письменника перекладені на 157 мов світу. 16 березня письменник із діагнозом «ниркова недостатність» був терміново направлений до Германії з Казані. У столицю Татарстану він приїхав через зйомку картини за його романом «І довше за століття триває  день».  Його лікування тривало коло місяця.  10 червня 2008 року відомий письменник помер.

Життя та творчість Чингіза Айтматова

Народився він 1928 року в селі Шекер у північно-західному регіоні Киргизії. 15 років працював послом послом СРСР, а згодом Російської Федерації та Киргизії в Європі. Чингіз Айтматов, 80-у річницю з нагоди дня народження якого відмічають не тільки в Киргизстані, а й в усьому світі, є автором таких творів: «Буранний полустанок», «Віч-на-віч», «Джаміля», «Перший учитель», «Прощавай, Гульсарі!», «Білий пароплав», «Топольок мій у червоній косинці»,  «І довше за століття триває  день», «Материнське поле», «Плаха», «Біле облако Чингисхана», «Коли падають гори (Вічна наречена)».

інші фото

Додати коментар


Захисний код
Оновити